Blog

2 godzinny koncert zespołu, czy to tylko dwie godziny?

Dzisiaj poruszymy ciekawy aspekt na który wiele osób pewnie nie zwróciłoby uwagi. Co tak na prawdę wchodzi w skład “2 godzin koncertu”.

Większość z Was pewnie myśli sobie tak: Co to dla takiego duetu gitarowego? Biorą dwie gitary przyjeżdżają na miejsce grają , mija dwie godziny i z powrotem do domu. Nic bardziej mylnego 🙂 Opiszę tutaj kilka przykładów które powtarzają się niemal co drugi koncert.

Przykład Nr 1.

Zakładamy najbardziej optymistyczną wersję czyli, gramy na miejscu we Wrocławiu i mamy umowę na występ 2x 30min z przerwą około 15min. jest to plener organizowany przez Władze Miasta. W tej sytuacji przygotowanie się do koncertu zajmuje około 1 godziny w domu. Następnie jedziemy na miejsce czyli biorąc pod uwagę korki we Wrocławiu około 30min, rozkładamy tylko sprzęt na scenie czyli gitary preamp/efekt do gitary, nasz sceniczny interface kable i tyle uff zajęło to raptem 20min. Podsumujmy 1h w domu 30min dojazd 20min rozstawienie sprzętu 1,5h występ, następnie zwijamy sprzęt 20min 30m powrót do domu co daje nam łącznie około 4h 🙂

Przykład Nr 2

Koncert w Warszawie, występ 2x 45min czyli nasze przykładowe 2 godziny 😉  Mieszkamy we Wrocławiu więc żeby dojechać do Warszawy potrzebujemy średnio 4h na dojazd do klienta. Wcześniej jednak trzeba się przygotować, zajrzeć do umowy zobaczyć jaki charakter ma impreza, czy to jest bankiet, czy koncert plenerowy gdyż trzeba przygotować odpowiedni strój. Zawsze staramy się dopasować image do rodzaju koncertu. Musimy jeszcze zwrócić uwagę na to że w tym konkretnym przypadku gramy na własnym sprzęcie nagłośnieniowym i musimy wziąć własne oświetlenie. Następnie mając na uwadze że gramy tak daleko musimy wziąć pod uwagę sytuacje na naszych Polskich drogach czyli: korki, wypadki, czas na postój, zatankowanie samochodu więc sam dojazd zajmuje około 5h w jedną stronę. Jeśli koncert jest zaplanowany na godzinę 20:00 trzeba przyjechać wcześniej gdyż trzeba rozstawić sprzęt, ustawić oświetlenie, nastroić się, na to schodzi około godzina. Po tym jak ustawimy się na scenie trzeba przygotować się do koncertu czyli ustalić set-listę, przebrać się i do dzieła. Po koncercie trzeba z powrotem zwinąć sprzęt i wrócić do domu. Podsumujmy: 5h dojazd w jedną stronę 1h rozstawienie sprzętu, 30min przygotowanie do koncertu, 2h występ, 30min zwijanie sprzętu i na koniec powrót do domu 4h razem 13h ! Więc jak widać już po drugim przykładzie schodzi na to cały dzień.

Przykład Nr 3.

Koncert w Dortmund 3h z przerwami,  Ha! i co powiecie na to? Analogicznie do przykładu nr 2 powtarzają się kwestie przygotowania do trasy , czas podróży, sprzęt itd lecz tutaj dochodzi jeszcze nocleg! Nie będę liczył ile na co potrzebujemy czasu, podsumuję jednym zdaniem. Trzy godzinny koncert zamienił się w 2 dni! 😉

Czym kierować się wybierając zespół muzyczny na imprezę?

Wybór odpowiedniej oprawy muzycznej to jedno z najważniejszych zadań planowania każdej imprezy, czy eventu. Trudno dane wydarzenie uznać za udane, gdy zespół muzyczny zawiódł. Imprezy nie da się powtórzyć… Dlatego tak ważne jest, by poszukać zespołu muzycznego, coverbandu, czy danego duetu gitarowego, którego możemy być pewni. Jak to zrobić? Wystarczy trzymać się poniższych zasad.

Zespołu na imprezę firmową, czy dany event należy szukać odpowiednio wcześnie. Jeśli jest to wydarzenie, które jest dla nas ważne tak jak roczne podsumowanie pracy firmy, okrągły jubileusz, prestiżowa gala danej korporacji, czy wesele poszukiwania należy zacząć co najmniej z rocznym wyprzedzeniem. Będziemy mieli wtedy wystarczająco dużo czasu, by przesłuchać i porównać zespoły muzyczne oraz porozmawiać z muzykami. Dobre zespoły muzyczne mają zaplanowany swój kalendarz często na kilka lat do przodu.

Podczas poszukiwań najlepiej wybrać taki zespół muzyczny, który zapewni Wam i Waszym Gościom najlepszą zabawę, zagwarantuje wysoką jakość swojego występu, a przede wszystkim da satysfakcję ze wspaniałej i niezapomnianej imprezy. Niestety nie każdy zespół coverowy zagwarantuje Wam tę samą jakość. Dobry zespół muzyczny to nie tylko świetna muzyka i najlepsze przeboje w świetnej aranżacji. Warto zwrócić uwagę również na:

– Doświadczenie jakim dysponuje zespół – jeśli dany coverband jest na rynku już od kilku lat, może pochwalić się pozytywnymi opiniami po wcześniejszych imprezach oraz możemy zobaczyć film video z ich koncertów – wówczas możemy być spokojni.

– Jakość dźwięku i nagłośnienia – warto zwrócić uwagę, jakim sprzętem i instrumentami dysponuje zespół – im lepszy sprzęt, tym lepsze brzmienie. Jeśli szukamy brzmienia konkretnego, jak np. muzyka akustyczna – warto jest zawęzić nasze poszukiwania i poruszać się tylko i wyłącznie w grupie oferującej takie usługi.

– Umiejętności wokalne – warto wcześniej zapoznać się z dostępnymi wykonami danego zespołu muzycznego i przekonać się czy odpowiada nam barwa głosu, tembr wokalisty, czy brzmienie muzyczne jest dla nas odpowiednie. Każdy wokalista ma swoją charakterystyczną manierę śpiewu i jego brzmienie jest bardzo indywidualne – ważne, aby pasowało ono do naszego klimatu imprezy i było rzeczą spójną z utworami, jakie chcemy usłyszeć.

– Kontakt z publicznością – charyzma zespołu i ich zdolność wchodzenia w interakcję z publiką to bardzo ważna rzecz, musimy pamiętać o tym, że każda widownia jest inna i każda wymaga czegoś innego od występującego zespołu.

Przy wyborze idealnego zespołu muzycznego na naszą imprezę firmową, czy rodzinną uroczystość powinniśmy kierować się także repertuarem, jaki oferuje dany zespół. Bardzo ważne jest to, abyście już na wstępie poszukiwań najlepszego zespołu, określili, przy jakim rodzaju muzyki chcielibyście się bawić. Dobrze jest więc szukać kapel poruszających się w obszarze konkretnych, wybranych przez Was stylów muzycznych. Pamiętajcie jednak, aby dokonując takiego wyboru, nie kierować się egoistycznie jedynie własnym gustem i upodobaniami. Pomyślcie, jakiego rodzaju muzyka, mogłaby przypaść do gustu także Waszym gościom.

Spotkanie z zespołem to konieczność. Po pierwsze będziemy mogli zadać im wszystkie pytania, upewnić się w kwestiach dla nas problematycznych, a przede wszystkim poznać na żywo zespół, z którym podejmiemy współpracę. Czasem takie spotkanie to przełamanie pewnych barier i oporów – spotkanie zdecydowanie wpływa na plus w rozwoju relacji i współpracy.

Dlaczego muzyka na żywo jest tak ważna podczas wszelkiego rodzaju imprez i eventów?

W dzisiejszych czasach planując imprezę firmową, wielką galę, czy też uroczystość rodzinną w gronie najbliższych chcemy stworzyć niezapomnianą aurę danego eventu, dlatego coraz częściej wiele osób decyduje się na wybór muzyki na żywo podczas takiego wydarzenia. W końcu muzyka zagrana przez muzyków to niezwykłe przeżycie i podkreślenie rangi danej chwili! Czy warto zatem zdecydować się na wybór oprawy muzycznej live?

Zespół muzyczny grający podczas ważnego wydarzenia firmowego, jakim może być uroczysty jubileusz, gala, rozdanie nagród, czy prezentacja nowego produktu uświetni wieczór i nada mu niezapomniany charakter. Dzięki muzyce na żywo możemy dostosować repertuar do naszego eventu, przywitać zaproszonych Gości wielkimi hitami w wykonaniu zespołu coverowego. Dodatkowo nastrojowe dźwięki zagrane w kulminacyjnych punktach prezentacji podniosą jej prestiż i wzbudzą zachwyt publiki, w takich przypadkach muzyka akustyczna zagrana przez zespół to strzał w 10!

Dobry zespół coverowy sprawdzi się także podczas imprez firmowych jako gwiazda danego wieczoru! Kto nie poderwie się do zabawy przy nieśmiertelnych, światowych przebojach? Covery to świetne rozwiązanie, gdyż każdy zna oryginał, dzięki czemu publika ożywa i daje ponieść się muzyce. Dzięki takiej oprawie muzycznej na pewno każda impreza firmowa będzie długo wspominana przez zaproszonych Gości.

Duet gitarowy grający akustyczne wersje idealnie sprawdzi się jako zespół na wesele, który uświetni ceremonię zaślubin, czy w magiczny sposób doda nastrojowości podczas pierwszego tańca. Cóż może być bardziej romantycznego, niż wykonanie na żywo wielkiego, miłosnego przeboju? Zdecydowanie nie jedna osoba uroni łezkę, widząc Młodą Parę podczas tańca w takiej właśnie aranżacji. Coverband to także świetny pomysł na niespodziankę dla Gości podczas wesela, przygotowany wcześniej repertuar może zostać indywidualnie dobrany do danej imprezy, dzięki czemu Goście będą mogli bawić się przy legendarnych przebojach w wykonaniu live!

Coraz większą popularnością cieszą się imprezy prywatne z muzyką na żywo! W sumie 50-te urodziny obchodzi się tylko raz, czy więc nie warto podczas takiego wydarzenia przenieść się muzycznie w lata młodości? A może podczas złotych godów dziadków warto przypomnieć ich piosenkę, w klimatycznej aranżacji? Wyjątkowe oświadczyny przy akustycznych dźwiękach gitary i niesamowitym wokalu? Tyle ile ludzi – tyle pomysłów! Muzyka na żywo sprawdzi się w każdych okolicznościach, to tylko od nas i naszej wyobraźni zależy w jaki sposób będziemy chcieli ją zaaranżować.

Zespół na żywo, czy DJ na imprezę i ważny event?

To chyba jeden z największych dylematów przy organizacji każdej imprezy, zarówno firmowej, jak i prywatnej. Czy DJ kojarzony z klubami i dyskotekami może konkurować z muzyką na żywo? Czy muzyka mechaniczna może zastąpić wykonanie live?

Planując ważny event firmowy, czy rodzinną uroczystość mamy zazwyczaj jeden cel – oczarować zaproszonych Gości i sprawić, aby dana impreza została zapamiętana i była wspominana jeszcze przez  długi czas.

Każdy z nas od czasu do czasu chodzi na koncerty, aby zobaczyć artystów i posłuchać muzyki na żywo. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty – koncert to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju i choć często koncerty artystów w różnych miastach mają ten sam schemat, to każdy z nich jest inny, jedyny w swoim rodzaju.  Podobnie rzecz ma się w przypadku zespołów na imprezy firmowe, czy prywatne. Kilkukrotne powtórzenia refrenu, śpiewanie Gości razem z zespołem największych przebojów, mocniejsze akcenty muzyczne w danych momentach, czy punktach kulminacyjnych wydarzenia. To wszystko sprzyja budowaniu tej magicznej atmosfery wokół brzmienia live. Korzystając z usług DJ-a niestety nie mamy takiej możliwości, zazwyczaj muzyka jest puszczona z nośników i jedynie odtwarzana podczas danej imprezy.

Bardzo często organizujemy ważne wydarzenia firmowe w niecodziennych miejscach, zachwycających krajobrazem i danym klimatem. Pary Młode planujące swoje wesela i ceremonie zaślubin, coraz częściej decydują się na  sakramentalne „TAK” pod gołym niebem, nad brzegiem morza, czy jeziora. W takich sytuacjach dużym plusem zespołu muzycznego jest to, że może grać prawie w każdym miejscu. Dzięki temu, że jego członkowie mogą ze swoimi instrumentami być w nietypowym miejscu, akustyczne brzmienie instrumentów często dostarczy dodatkowych emocji i wzruszeń. Jest to coś, na co DJ z konsoletą lub komputerem nie może sobie pozwolić.

Każdy zespół coverowy jest inny, ma inny wokal, brzmienie – jest to rzecz charakterystyczna dla zespołu muzycznego, danego duetu gitarowego, czy coverbandu. Dzięki temu możemy dobrać oprawę muzyczną na imprezę firmową, czy prywatną, która odpowiada nam najbardziej, jest w naszym klimacie, stylu. Mamy wówczas pewność, ze organizowane przez nas wydarzenie będzie niepowtarzalne i poruszy zaproszonych Gości. W przypadku DJ-a sprawa wygląda zdecydowanie inaczej – w sumie każdy DJ odtworzy dany utwór z konsolety, pytanie tylko czy będzie w tym jakaś magia i coś wyjątkowego?

Pytanie, która opcja jest lepsza na imprezę, czy dane wydarzenie pozostanie otwarte, ponieważ wpływa na to wiele czynników takie jak gusta różnych osób, preferencje, rodzaj uroczystości. Jedno o czym należy pamiętać to to, że muzyka odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego też dokładnie i bez pośpiechu należy dokonać wyboru i zdecydować kto w trakcie danego przyjęcia będzie za nią odpowiedzialny.